• سانروف
  • لیست نمایندگی ها
  • رهیاب
  • پاور ویندوز
  • رینگ اسپرت

 

‏مصاحبه مهندس ترابی مدیر عامل شرکت آپکو با نشریه کارآمد‏

شرکت تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو – آپکو-  به منظور طراحی، تامین، تولید، فروش و خدمات پس از فروش خودروهای سفارشی و تجهیزات جانبی محصولات ايران خودرو، ایجاد شده و اقلام آپشن را در سه گروه ایمنی، زیبایی و رفاهی به مشتريان عرضه مي كند. اين شركت علاوه بر ارایه تجهیزات جانبی (Accessories) و انتخابی (Optional) و نصب تجهیزات و لوازم سفارشی، به منظور افزایش عملکرد، به اعمال تغییرات در قوای محرکه و سیستم های مکانیکی و الکترونیکی خودرو نيز مي پردازد. سفارشی سازی خودرو مبتنی بر اصول مهندسی و فناوري های پیشرفته در تولید خودرو و ارایه خدمات ویژه به مشتریان خودروهای سفارشی، از ديگر كارهايي است كه آپكو انجام مي دهد.
سعيد ترابي قزويني، مديرعامل آپكو در گفت و گو با كارآمد، مطالب بيشتري را در باره فعاليت و برنامه هاي شركت خودروهاي سفارشي ايران خودرو در اختيار ما مي گذارد:
 
مهم ترين اقلامي كه توسط شركت آپكو به مشتريان عرضه مي شود، چه مواردي هستند؟
یکی از آپشنهای مهم و موثر در زیبایی خودروسانروف یا سقف شیشه ای است لازم به ذکراست که آپکو تنها شرکتی است که مجوز نصب و عرضه این نوع محصول را دارا می باشد. انواع رینگ های آلیاژی، کیت اسپرت بدنه جهت خودروهای تندر 90 ورانا، پارکابی و روکش صندلی در مدلهای متنوع از ديگر موارد عرضه شده توسط آپكو در اين بخش به شمار مي رود.
در گروه اقلام آپشن که آسايش رانندگی و افزایش امکانات رفاهی در خودرو را به همراه دارد، می توان به كيت موبایل هندز فری، مولتی رهیاب، سیستم پخش صوتی، سنسور دنده عقب، دوربین دید در شب، استند جالباسی، پوشش لاستیکی کف خودرو، لاستیک کفی عقب، پایه و جعبه باربند، باربند دوچرخه و کوییک شیفتر اشاره كرد كه مورد اخير تعویض دنده دقیق و سریع، شتاب بالاترخودرو و ارگونومی بهتر تعویض دنده را ممكن مي سازد. یخچال دو منظوره، اسپری رفع پنچری، کپسول آتش نشانی، آینه تاشوی برقی که مکانیزم تا شدن آینه ها بصورت برقی انجام می شود و ... از ديگر امكانات رفاهي است كه آپكو به مشتريان عرضه مي كند.
کیت دزدگیر و کروزکنترل (كه سرعت خودرو را به میزان دلخواه ثابت نگاه مي دارد)، از جمله اقلام آپشن موثر بر ایمنی خودرو است كه توسط آپكو عرضه مي شود. آپكو اقلامی چون فیلتر هوای اسپورت استاندارد، و شمع جرقه زنی با جنس ایریدیوم نیز عرضه مي كند.
 
شرکت آپکو تلاش دارد تا با توسعه محصولات و خدمات خود، تمایل روز افزون مشتریان در این حوزه را پاسخ گو باشد. محصولات آپکو با رعايت تمامي استاندارها و برخورداري از تاییدیه های فنی و مهندسی، گارانتی خودرو را نیزحفظ می كند.
 
عملكرد شركت در زمينه توليد وفروش در سال گذشته چه گونه بوده است؟
با مدیریت هزینه ها و برنامه ریزی صورت گرفته، میزان فروش آپکو در سال گذشته نسبت به سال پیش تر، افزایش یافت.
 
مهم ترين برنامه آپكو براي سال جاري چيست؟
افزايش و توسعه تجهیزات سفارشی به خصوص بر روی خودروهای رانا، پژو 206، تندر90 و دنا، سفارشي سازي پنج هزار دستگاه خودرو و توسعه امكان سنجي صادرات تجهيزات سفارشي از طرح هاي سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي است.
همکاری با دیگر شرکت های گروه صنعتی ایران خودرو مانند امداد خودرو و ایران خودرو دیزل در خصوص نصب تجهیزات سفارشی نيز  امسال اجرايي خواهد شد.
 
ارتباط آپكو با ايران خودرو به چه نحو است؟
مهم ترین وظیفه شرکت آپکو حرکت و همراهی با شرکت مادر است تا مشتریان، آپکو را جدا از ایران خودرو ندانند و این نکته بسیار مهم و راهبردی است.
اگرچه عمده فروش و خدمات آپکو درحال حاضر اصطلاحا به صورت خدمات پس ازفروش (افترمارکت) انجام می شود، اما طرح های متنوع ازقبیل تامین بعضی از قطعات به همراه خودروها و در هنگام عرضه، وجود دارد که آپکو در کنار شرکت مادر ایفای نقش می کند.
به عنوان مثال در انتهای سال 92 و اوایل سال 93 شرکت آپکو با تامین و نصب سنسورهشداردهنده عقب، نقش به سزایی در جمع آوری سه هزار دستگاه خودروی کف در سایت های خارج از سایت مرکزی داشته است.
 
آيا آپكو به دارندگان محصولات غير ايران خودرو نيز خدمات ارايه مي كند؟
اولویت اصلی، ارایه خدمات به دارندگان محصولات ایران خودرو است ولی درمواردی به خودروهای تولیدی غیراز ایران خودرو نیزخدمات ارایه گردیده است.
 
مهم ترين نوآوري و يا اقدامات جديد كه در اين شركت اتفاق افتاده چه مورد يا مواردي هستند؟
سفارشی سازی خودرو این امکان را می دهد تا شرکت مادر به بخشی از نقدینگی این بازاردست یابد. طرح هایی از قبیل سفارشی سازی خودروهای رانا، پژو206، تندر90 و دنا در این راستا انجام می شود. در این خصوص می توان به کیت اسپرت بدنه رانا که در نمایشگاه خودروي اصفهان در سال گدشته به مشتریان معرفی شد، هم چنین آینه تاشوی برقی پژو206 ، مالتی مدیاي تندر90 و پارس اشاره کرد.
 
گستره فعاليت آپكو در كشور به چه نحو است؟
در حال حاضر آپکو در تهران 12 مرکز فروش دارد که واحد فروش آپکو در پارکینگ مجتمع 15 خرداد و الغدیر به تازگی به این مجوعه اضافه شده است. همچنین آپکو در کل کشور 93 نمایندگی مجاز دارد که در سال جاری این تعداد 30 درصد رشد خواهد داشت. دسترسی آسان و سریع مشتریان به تجهیزات و خدمات آپکو از برنامه های اصلی در سال جاری است و این مهم با توسعه شبکه نمایندگی های مجاز انجام خواهد شد؛ ضمن این که با این روش، سهم آپکو از بازار خودروهای سفارشی افزایش خواهد یافت.
 
خطوط توليد آپكو در چه زمينه هايي فعاليت مي كند؟
قطعات و تجهیزات سفارشی، بعد از فرآیندهای مهندسی و کیفیتي در سیستم فروش قرار می گیرند و توسط پرسنل مجرب نصاب، برروی محصولات مختلف ایران خودرویی نصب می شوند. از این قطعات و تجهیزات، می توان به دزدگیر، سان روف یا سقف شیشه ای و کروزکنترل اشاره کرد.
 
آيا آپكو صادرات به خارج از كشور نيز دارد؟ اين كار با چه فرايندي صورت مي گيرد؟
درحال حاضرآپکو به طورمستقل برنامه ای برای صادرات قطعات خود ندارد، چون صادرات قطعه آپشن، برروی خودروی صادراتی معنی و مفهوم پیدا می کند.
شرکت آپکو همواره با معاونت صادرات ایران خودرو همکاری داشته و در صورت اعلام نیاز این معاونت، فرآیند تامین و نصب حتی در بازار هدف را اجرایی می كند. با فرآیندهايي كه توضیح داده شد، تاکنون به عراق، ترکمنستان، اوکراین و گینه، صادرات انجام دادیم.  
 
درپایان اگرصحبتی دارید بفرمایید.
از مدیریت و سایر همکاران در گروه صنعتی ایران خودرو و همچنین همکارانم در مجموعه آپکو به جهت پیشبرد اهداف سازمان تلاش می کنند تشکر و قدردانی می كنم.

 


نظرات کاربران :
3 نظر در مورد این خبر
نوشته شده در تاریخ : 1393/9/30 ساعت : 09:11 ق.ظ توسط : ناشناس!
منتظر تایید...
 
نوشته شده در تاریخ : 1396/5/15 ساعت : 11:23 ق.ظ توسط : ناشناس!
منتظر تایید...
 
نوشته شده در تاریخ : 1396/9/23 ساعت : 08:38 ق.ظ توسط : ناشناس!
منتظر تایید...